Alanya Firma Rehberi
ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun, kamuoyu yanlış yönlendiriliyor. 12/01/2015

ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun, kamuoyu yanlış yönlendiriliyor.

ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun,ALİDAŞ Yönetim Kurulu toplantısından sonra değerlendirmelerde bulundu.

ALİDAŞ Yönetim Kurulu tarafından 07 Ocak 2014 günü şirket hesaplarına ilişkin yapılan basın toplantısının ardından bir değerlendirmede bulunan ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun, kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini dile getirdi.

“SADECE ALİDAŞ DEĞİL, DİĞER İŞTİRAKLERDE İNCELEME ALTINDA”Amaçlarının çok ortaklı ALİDAŞ Şirketi’ne zarar vermek değil, şirketin yüzde 10,46 oranında ikinci büyük ortağı olan ve 9 binden fazla üyesi bulunan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın haklarını korumak, şirketi nasıl daha iyi yerlere taşıyabilecek olmalarının muhasebesini yapabilmek olduğunu söyleyen Uygun, “Biz kruvaziyer turizmi hep birlikte nasıl daha etkin hale getirebileceğimizin hesabını yaptık. Üzerimize düşen bir şey var mı diye görmek istedik. Ayrıca sadece ALİDAŞ değil, binlerce üyemizin alın teriyle ortak olunan diğer iştirakler olan DEMAŞ, Gümrük Ticaret AŞ, Antalya Tanıtım AŞ ve ALMAR konularını da ele aldık.  Bu bizim kanuni bir görevimiz. Önümüzde oda tarihimizin “Kara Lekesi” olan ALMAR örneği varken gerekli tedbirleri almak için harekete geçmemizden kimler niye rahatsızlık duyuyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz ay binin üzerinde mağduru olan ALMAR’ ı mevzuat gereği kapatmak zorunda kaldık.” şeklinde konuştu.


“KİŞİLERLE SORUNUMUZ YOK AMA 1 AY BEKLETİLMEMİZİN İZAHI YOK”

Kendisinin de ALTSO’ nun ALİDAŞ’ ın Yönetim Kurulu Üyeliğinden dolayı Oda temsilcisi olarak atandığını hatırlatan Uygun, “Ben aynı zamanda ALİDAŞ Yönetimine Odamız temsilcisi olarak atandım. Bundan 1 ay önce 02 Aralık 2014 günü davet edildiğim ilk toplantıda yeni bir üye olarak bilançolara bakmak istediğimi söyledim. O gün bana tamam dediler, daha sonra 3 kere daha bu talebimi ilettim ama belgelere ulaşamadım. Kişilerle bir sorunumuz yok ancak 15 gün sonra noterden ihtar çekmek zorunda bırakıldık? O geçen 1 aylık sürede neden ben bu evraklara ulaşamadım? Bir ALİDAŞ Yetkilisi ticari ahlaktan söz ediyor (!) Şirket yetkililerinden defalarca talep ettiğim evraklar nedeniyle aldığım cevaplar acaba ticari ahlaka sığıyor mu? Görevimizi layıkıyla yapmak istemek ne zamandan beri ticari ahlaksızlık oldu?  Bu işi buraya getirmeye ne gerek vardı? Şirket ortağı bilindiği üzere şirketin karına da zararına da ortaktır. Bizim son derece iyi niyetle talep ettiğimiz evraklara ulaşmamız için noter kanalına başvurmamız zorunluluk halini aldı ve ancak çektiğimiz 2. ihtara cevap vermek zorunda kalmaları da manidardır!..” dedi.

“BİZ BASINA AÇIKLAMA YAPMADIK”

“ALİDAŞ Yönetimi tarafından şirketin mali durumuna ilişkin tarafımızdan basına bir açıklama yapıldığı ve şirketin itibarına zarar verdiğimiz iddia edildi. Bu tamamen gerçek dışıdır” diyen Uygun, “Biz konuyu doğal olarak meclis toplantımızda ele aldık. Özel bir basın toplantısı düzenlemedik. Bu konuların oda meclisinde konuşulmasından daha doğal ne olabilir ki? O toplantıda biraz önce de değindiğim gibi diğer Oda iştirakleri konusunda da gelen talep üzerine bilgi verdik. Bizler görevimizi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Kişi ve kurumlar ile bir sorunumuz yok. Biz diğer bir iştirakimiz Antalya Tanıtım A.Ş.’nden de aynı bilançoları talep ettik ve en kısa sürede tarafımıza ilettiler. Ancak hemen yanı başımızda bulunan söz konusu şirket yetkililerinden ve ilk yönetim kurulu toplantısında istediğimiz evraklara ulaşmak için kanuni yollara başvurmak zorunda bırakıldık.”

“VERİLEN CEVAP ÇÖZÜME YÖNELİK DEĞİLDİ”

ALTSO Başkan Yardımcısı Serdar Uygun, “15 gün bekledikten sonra ALİDAŞ Yönetimi’nden noter kanalıyla çektiğimiz ikinci ihtarnameye cevabı 26.12.2014 Cuma günü saat 16:45’de aldık. Tebligat Kanunu’na uygun olmayan ve bizim ihtarnamemizin ekinde üst yazıyla bildirdikleri bu cevapta maalesef geriye yönelik 10 yıllık hesapları incelememiz için ertesi gün şirket merkezinde bize 11:00’dan itibaren gelebileceğimiz ifade edilmiş. Yani bize 4-5 saatlik bir zaman dilimi tanınmış. Mali müşavirimiz bu kadar kısa sürede bu evrakların incelenemeyeceğini ifade etti. Lütfen rica ediyorum bir mali müşavire siz de sorun bu kadar kısıtlı zamanda bu kadar çok evrak incelenebilir mi?” Bunlar gayri samimi cevaplardır. İnandırıcı ve dostane değildir. Aslında böyle şeylere hiç gerek yoktu. Bu meseleyi dostane biçimde en başından çözebilirlerdi. Ama ne hikmetse işi yokuşa sürdüler. 

TÜM SORULAR GERÇEK BİR MALİ İNCELEME SONUNDA CEVAP BULABİLİR

Uygun açıklamasının son bölümünde bir kez daha ALİDAŞ Yönetim Kurulu’na seslenerek, “Bize gerekli zaman dilimi verin ve bir mali denetim yapalım. Bu şirket ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak ALTSO’nun en doğal hakkıdır. Bu inceleme sonunda bizler hesapların uygunluğu sonucuna varırsak teşekkür etmeyi de biliriz. Amacımız üzüm yemektir bağcıyı dövmek değil. Biz hesapları inceledikten sonra gerekirse ALİDAŞ’ ın daha efektif çalışabilmesi için işbirliğine de gideriz. Ancak biz göreve gelene kadar ne yazık ki şirketin her ne sebeple olursa olsun 2 yıldır zarar ettiğini hiçbir ortağı bilmiyordu. Bizim amacımız en başından beri Alanya’ya çok daha fazla ekonomik girdi sağlamak için üzerimize düşeni yapmaktı. Bu noktaya gelinmesinin sebebi ALİDAŞ Yönetimi’nin anlamsız tutumudur. Tekrar ediyorum biz binlerce insanın vebali olan bir konuda oda olarak görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bunun dışında hiçbir beklentimiz yok” dedi.

Bu haber 1613 kez okundu.
Alanya Haberleri Kategorisindeki Son Haberler
  1. 1. Olgun Orkun Alanya'da (1873 kez okundu.) - 26/03/2016
  2. 2. Ücretsiz Bilgisayar Kursu Başvuruları Devam Ediyor (1816 kez okundu.) - 29/10/2015
  3. 3. 5.Alanya Belediyesi Altınkepçe Yemek Yarışması Sona Erdi (1706 kez okundu.) - 26/10/2015
  4. 4. Okullar için yağış uyarısı (1604 kez okundu.) - 21/10/2015
  5. 5. Aqupark ve Açık Hava Tiyatrosu İhalede.. (1994 kez okundu.) - 20/10/2015
  6. 6. Mobil Kısırlaştırma Ünitesi Avsallar’da (2431 kez okundu.) - 29/04/2015
  7. 7. Alanya Belediyesi Şehircilik Ve Teknoloji Fuarında (2158 kez okundu.) - 02/04/2015
  8. 8. Halı Mağazası Yandı. (1994 kez okundu.) - 20/03/2015
  9. 9. 1500 Yeni Çöp Konteyneri Alındı (1662 kez okundu.) - 20/03/2015
  10. 10. “Geçmişimize Sahip Çıkıp, Değerlerimizi Gelecek Nesillere Taşıyalım”… (1553 kez okundu.) - 17/03/2015
Facebook Yorumları